Wizja lokalna odbyła się z udziałem Miejskiego Konserwatora Zabytków, Marka Polańskiego, przedstawiciela Straży Miejskiej oraz przedstawicieli PKP PLK S.A. Zakładu Linii Kolejowych w Zielonej Górze: głównego inżyniera ds. budynków – Wandy Żmijewskiej, głównego inżyniera ds. obiektów inżynieryjnych – Romana Gmiąta oraz inspektora mostowego – Waldemara Bielawskiego. Stronę społeczną reprezentował sygnatariusz Koalicji “Kolejowe Południe” - Paweł Skrzypczyński – prezes Towarzystwa Upiększania Miasta.
Oględziny stanu dworca nie napawały optymizmem, gdyż przedstawiciele PKP wyraźnie wskazywali na brak środków, na cele remontowe. Przykład nastawni nr 1, która ma nowy dach z dachówki karpiówki, nowe rynny i okna, jest właściwie jedynym. Miejski Konserwator Zabytków będzie dążył do wpisania obiektu dworca do rejestru zabytków, bo może to pomoże w pozyskaniu przez PKP środków finansowych na remont obiektu.
Problemem jest, to że różne części dworca mają różnych właścicieli, i tak np. część od wejścia głównego do podstawy schodów podlega pod spółkę Polskie Linie Kolejowe ZLK, a część budynku od schodów w górę, podlega już pod spółkę “Dworce Kolejowe” - wiaty, perony i nastawnie także podlegają pod PLK ZLK, ale już zabytkowa obrotnica podlega pod Zakład Gospodarowania Nieruchomościami, wyodrębniony ze spółki “Dworce Kolejowe”.